Uppgifter om ministern

Mattila, Pirkko Anneli

1016

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 2.4.1964 Yli-Ii

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
13.6.2017 - 6.6.2019 Social- och hälsovårdsminister Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 724
25.8.2016 - 13.6.2017 Social- och hälsovårdsminister Perussuomalaiset 293
Tillsammans 1016

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 5.5.2017 -
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 25.8.2016 - 5.5.2017
Medhjälpare Regering Tid
Hirvonen, Mira 74. Sipilä 21.2.2019 - 6.6.2019
Synberg, Kari 74. Sipilä 3.7.2017 -
Perälä, Niina 74. Sipilä 25.8.2016 -
Ullvén-Putkonen, Tiina 74. Sipilä 25.8.2016 - 27.7.2017

4.12.2021 18.36. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning