Uppgifter om ministern

Lintilä, Mika Tapani

1805

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.4.1966 Toholampi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Näringsminister Keskusta 729
75. Rinne
6.6.2019 - 12.9.2019 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 99
6.6.2019 - 10.12.2019 Finansminister Keskusta 188
74. Sipilä
5.5.2017 - 6.6.2019 Näringsminister Keskusta 763
29.12.2016 - 6.6.2019 Näringsminister Keskusta 890
Tillsammans 1805

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 27.5.2021 -
Ihanus, Jukka 76. Marin 25.5.2021 -
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 76. Marin 7.1.2021 - 26.4.2021
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 7.1.2021 - 27.5.2021
Partanen, Jari 76. Marin 6.8.2020 - 31.12.2020
Partanen, Jari 76. Marin 9.6.2020 - 6.8.2020
Partanen, Jari 76. Marin 12.12.2019 - 9.6.2020
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 76. Marin 12.12.2019 - 7.1.2021
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Aula, Maria Kaisa 75. Rinne 27.6.2019 - 10.12.2019
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 27.6.2019 - 9.8.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.5.2019 - 6.6.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 10.7.2017 - 29.5.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 5.5.2017 - 10.7.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.12.2016 - 5.5.2017
Medhjälpare Regering Tid
Säkkinen, Teppo 76. Marin 1.1.2021 -
Siika-aho, Antti 76. Marin 30.12.2019 -
Hasu, Jenny-Katariina 76. Marin 11.12.2019 -
Lahtinen, Markus 75. Rinne 7.7.2019 - 10.12.2019
Kemell, Ann-Mari 75. Rinne 13.6.2019 - 10.12.2019
Kärkkäinen, Eeva 75. Rinne 11.6.2019 - 9.9.2019
Ihanus, Jukka 75. Rinne 7.6.2019 - 10.12.2019
Nurkkala, Niina 75. Rinne 7.6.2019 - 10.12.2019
Siika-aho, Antti 74. Sipilä 5.10.2018 - 6.6.2019
Ihanus, Jukka 74. Sipilä 1.8.2017 - 30.4.2019
Rajala, Markku 74. Sipilä 29.12.2016 - 6.6.2019
Ranta, Jannika 74. Sipilä 29.12.2016 - 31.10.2018
Väänänen, Hannu 74. Sipilä 29.12.2016 - 31.7.2017

7.12.2021 8.35. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning