Uppgifter om ministern

Terho, Sampo Johannes

763

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 20.9.1977 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
13.6.2017 - 6.6.2019 Europa-, kultur- och idrottsminister Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 724
13.6.2017 - 6.6.2019 Europa-, kultur- och idrottsminister Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 724
5.5.2017 - 13.6.2017 Europa-, kultur- och idrottsminister Perussuomalaiset 40
5.5.2017 - 13.6.2017 Europa-, kultur- och idrottsminister Perussuomalaiset 40
Tillsammans 763

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 5.5.2017 -
Medhjälpare Regering Tid
Peura, Otto 74. Sipilä 10.1.2018 - 6.6.2019
Kokko, Toni 74. Sipilä 26.6.2017 -
Juote, Otto 74. Sipilä 24.5.2017 -
Westling, Jouni 74. Sipilä 15.5.2017 - 25.6.2017
Ahva, Toni 74. Sipilä 25.4.2017 -

9.12.2021 9.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning