Uppgifter om ministern

Leppä, Jari Juhani

1678

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.6.1959 Pertunmaa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Jord- och skogsbruksminister Keskusta 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 188
74. Sipilä
5.5.2017 - 6.6.2019 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 763
Tillsammans 1678

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 27.5.2021 -
Ihanus, Jukka 76. Marin 25.5.2021 -
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 76. Marin 7.1.2021 - 26.4.2021
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 7.1.2021 - 27.5.2021
Partanen, Jari 76. Marin 6.8.2020 - 31.12.2020
Partanen, Jari 76. Marin 9.6.2020 - 6.8.2020
Partanen, Jari 76. Marin 12.12.2019 - 9.6.2020
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 76. Marin 12.12.2019 - 7.1.2021
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Partanen, Jari 75. Rinne 4.7.2019 - 10.12.2019
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 27.6.2019 - 9.8.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.5.2019 - 6.6.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 10.7.2017 - 29.5.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 5.5.2017 - 10.7.2017
Medhjälpare Regering Tid
Haapaniemi, Satu 76. Marin 11.12.2019 -
Kimmo, Annukka 76. Marin 11.12.2019 -
Säkkinen, Teppo 76. Marin 11.12.2019 - 31.12.2020
Haapaniemi, Satu 75. Rinne 24.6.2019 - 10.12.2019
Kimmo, Annukka 75. Rinne 24.6.2019 - 10.12.2019
Säkkinen, Teppo 75. Rinne 7.6.2019 - 10.12.2019
Haapaniemi, Satu 74. Sipilä 4.3.2019 - 6.6.2019
Säkkinen, Teppo 74. Sipilä 21.5.2018 - 6.6.2019
Tenhiälä-Mynttinen, Satu-Marja 74. Sipilä 15.8.2017 - 30.4.2018
Kataja, Jukka-Pekka 74. Sipilä 5.5.2017 - 25.8.2017
Lahti, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 3.3.2019

7.12.2021 8.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning