Uppgifter om ministern

Kiukas, Urho Juhana

149

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.11.1902 Kymi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 149
Tillsammans 149

28.11.2021 10.52. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning