Uppgifter om ministern

Kivimäki, Toivo Mikael

2266

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.6.1886 Tarvasjoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
14.12.1932 - 7.10.1936 Statsminister Edistyspuolue 1394
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Justitieminister Edistyspuolue 635
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Edistyspuolue 238
Tillsammans 2266

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Pelkonen, Lauri 20. Kivimäki 30.3.1935 - 7.10.1936

7.12.2021 8.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning