Uppgifter om ministern

Kivistö, Kalevi Johannes

2362

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 25.3.1941 Kurikka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 31.12.1982 Undervisningsminister SKDL 316
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i undervisningsministeriet SKDL 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Minister i undervisningsministeriet SKDL 742
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Minister i undervisningsministeriet SKDL 305
Tillsammans 2362

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kurkela, Rauno 62. Sorsa III 8.3.1982 - 31.12.1982
Lahdenperä, Reijo 62. Sorsa III 19.2.1982 - 7.3.1982
Lahdenperä, Reijo 61. Koivisto II 1.2.1982 - 19.2.1982
Juva, Simo 61. Koivisto II 15.10.1981 - 31.1.1982
Käkelä, Reijo Kalevi 61. Koivisto II 1.1.1981 - 14.10.1981
Haapamäki, Jouko 61. Koivisto II 1.9.1979 - 31.12.1980
Juva, Simo 61. Koivisto II 26.5.1979 - 31.8.1979
Juva, Simo 60. Sorsa II 1.9.1978 - 26.5.1979
Käkelä, Reijo Kalevi 60. Sorsa II 15.5.1977 - 31.8.1978
Käkelä, Reijo Kalevi 58. Miettunen II 3.12.1975 - 29.9.1976

26.5.2019 16.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning