Uppgifter om ministern

Kleemola, Kauno Antero

2934

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.7.1906 Kälviä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
46. Miettunen
14.7.1961 - 26.2.1962 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 228
45. Sukselainen II
3.7.1961 - 14.7.1961 Statsministerns ställföreträdare Maalaisliitto 12
13.1.1959 - 14.7.1961 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 914
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Handels- och industriminister Maalaisliitto 451
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Försvarsminister Maalaisliitto 132
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
24.3.1950 - 30.9.1950 Minister i socialministeriet Maalaisliitto 191
17.3.1950 - 17.1.1951 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 307
Tillsammans 2934

9.12.2021 9.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning