Uppgifter om ministern

Kaikkonen, Antti Samuli

916

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.2.1974 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Försvarsminister Keskusta 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Försvarsminister Keskusta 188
Tillsammans 916

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 27.5.2021 -
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 7.1.2021 - 27.5.2021
Partanen, Jari 76. Marin 6.8.2020 - 31.12.2020
Partanen, Jari 76. Marin 9.6.2020 - 6.8.2020
Partanen, Jari 76. Marin 12.12.2019 - 9.6.2020
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 27.6.2019 - 9.8.2019
Medhjälpare Regering Tid
Mäki-Lassila, Satu 76. Marin 20.9.2021 -
Pynnönen, Miikka 76. Marin 20.9.2021 -
Haapaniemi, Terhi 76. Marin 11.12.2019 -
Hakala, Jirka 76. Marin 11.12.2019 - 19.9.2021
Torvinen, Janne 76. Marin 11.12.2019 -
Torvinen, Janne 75. Rinne 26.6.2019 - 10.12.2019
Haapaniemi, Terhi 75. Rinne 24.6.2019 - 10.12.2019
Hakala, Jirka 75. Rinne 17.6.2019 - 10.12.2019

7.12.2021 7.43. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning