Uppgifter om ministern

Marin, Sanna Mirella

1169

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 16.11.1985 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Statsminister SDP 982
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Trafik- och kommunikationsminister SDP 188
Tillsammans 1169

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Haapajärvi, Henrik 76. Marin 17.9.2020 -
Koskinen, Mikko 76. Marin 12.12.2019 - 16.9.2020
Koskinen, Mikko 75. Rinne 27.6.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Pokki, Saara 76. Marin 12.8.2022 -
Pitkänen, Tuulia 76. Marin 17.6.2022 -
Toivonen, Niilo 76. Marin 24.1.2022 -
Airio, Kirsi 76. Marin 8.11.2021 - 31.12.2021
Finér, Lauri 76. Marin 8.11.2021 - 1.12.2021
Vallin, Iida 76. Marin 16.8.2021 -
Gebhard, Elisa 76. Marin 22.2.2021 - 3.7.2021
Vallin, Iida 76. Marin 28.9.2020 - 15.1.2021
Niemi, Matti 76. Marin 17.9.2020 - 12.6.2022
Haapajärvi, Henrik 76. Marin 11.12.2019 - 16.9.2020
Niemi, Matti 76. Marin 11.12.2019 - 16.9.2020
Pitkänen, Tuulia 76. Marin 11.12.2019 - 16.6.2022
Qvintus, Dimitri 76. Marin 11.12.2019 - 29.2.2020
Rahkola, Joonas 76. Marin 11.12.2019 -
Ruokonen, Pirita 76. Marin 11.12.2019 - 31.12.2021
Voionmaa, Lauri 76. Marin 10.12.2019 -
Ruokonen, Pirita 75. Rinne 15.7.2019 - 10.12.2019
Haapajärvi, Henrik 75. Rinne 1.7.2019 - 10.12.2019
Hamunen, Ilkka 75. Rinne 24.6.2019 - 10.12.2019

17.8.2022 22.37. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning