Uppgifter om ministern

Pekonen, Aino-Kaisa Ilona

755

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.1.1979 Riihimäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - 29.6.2021 Social- och hälsovårdsminister Vasemmistoliitto 568
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Social- och hälsovårdsminister Vasemmistoliitto 188
Tillsammans 755

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Ruuth, Saila 76. Marin 12.12.2019 - 29.6.2021
Ruuth, Saila 75. Rinne 22.7.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Hänninen, Hanna 76. Marin 11.12.2019 - 29.6.2021
Orjala, Juho 76. Marin 11.12.2019 - 29.6.2021
Sironen, Jiri 76. Marin 11.12.2019 - 29.6.2021
Hänninen, Hanna 75. Rinne 8.7.2019 - 10.12.2019
Sironen, Jiri 75. Rinne 24.6.2019 - 10.12.2019
Orjala, Juho 75. Rinne 11.6.2019 - 10.12.2019

9.12.2021 9.55. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning