Uppgifter om ministern

Harakka, Timo Olavi

916

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 31.12.1962 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Trafik- och kommunikationsminister SDP 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Arbetsminister SDP 188
Tillsammans 916

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Torsti, Pilvi 76. Marin 12.12.2019 -
Torsti, Pilvi 75. Rinne 19.6.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Aalto, Tino 76. Marin 22.3.2021 -
Sadeniemi, Matti 76. Marin 7.2.2020 - 16.11.2020
Juselius, Johanna 76. Marin 10.1.2020 -
Hamunen, Ilkka 76. Marin 11.12.2019 -
Rekilä, Piia 75. Rinne 26.6.2019 - 10.12.2019
Kopra, Ville 75. Rinne 20.6.2019 - 10.12.2019
Karjalainen, Jenni 75. Rinne 12.6.2019 - 10.12.2019

7.12.2021 9.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning