Uppgifter om ministern

Tuppurainen, Tytti Johanna

916

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.2.1976 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Europa- och ägarstyrningsminister SDP 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Europaminister SDP 188
Tillsammans 916

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Vuorenkoski, Vesa 76. Marin 6.5.2021 -
Koski, Olli 76. Marin 9.1.2020 - 8.4.2021
Medhjälpare Regering Tid
Aalto, Tino 76. Marin 11.12.2019 - 21.3.2021
Kupias, Pilvi-Elina 76. Marin 11.12.2019 -
Tervonen, Emilia 76. Marin 11.12.2019 -
Rönnholm, Antton 75. Rinne 8.7.2019 - 17.11.2019
Tervonen, Emilia 75. Rinne 8.7.2019 - 10.12.2019
Niemi, Matti 75. Rinne 17.6.2019 - 10.12.2019

7.12.2021 7.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning