Uppgifter om ministern

Skinnari, Ville Tapio

916

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.2.1974 Lahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Utvecklings- och utrikeshandelsminister SDP 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Utvecklings- och utrikeshandelsminister SDP 188
Tillsammans 916

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Qvintus, Dimitri 76. Marin 1.3.2020 - 5.4.2020
Airio, Kirsi 76. Marin 11.12.2019 -
Vainio, Tiina 76. Marin 11.12.2019 -
Airio, Kirsi 75. Rinne 1.8.2019 - 10.12.2019
Vainio, Tiina 75. Rinne 16.7.2019 - 10.12.2019
Aalto, Tino 75. Rinne 1.7.2019 - 25.11.2019

7.12.2021 7.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning