Uppgifter om ministern

Blomqvist, Thomas Jörn Ingmar

916

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.1.1965 Tammisaari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet RKP 729
10.12.2019 - Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet RKP 729
10.12.2019 - Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet RKP 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet RKP 188
6.6.2019 - 10.12.2019 Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet RKP 188
6.6.2019 - 10.12.2019 Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet RKP 188
Tillsammans 916

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Nordling, Carolina 76. Marin 1.3.2021 -
Portin, Anders 76. Marin 7.1.2020 -
Abrahamsson, Anna 76. Marin 11.12.2019 -
Borgarsdóttir Sandelin, Silja 76. Marin 11.12.2019 - 31.1.2021
Abrahamsson, Anna 75. Rinne 15.8.2019 - 10.12.2019
Borgarsdóttir Sandelin, Silja 75. Rinne 10.6.2019 - 10.12.2019

7.12.2021 8.20. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning