Uppgifter om ministern

Ohisalo, Maria

898

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.3.1985 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - 19.11.2021 Inrikesminister Vihreät 711
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Inrikesminister Vihreät 188
Tillsammans 898

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Koskela, Akseli 76. Marin 12.8.2021 - 19.11.2021
Parviainen, Olli-Poika 76. Marin 10.12.2019 - 17.8.2021
Parviainen, Olli-Poika 75. Rinne 19.6.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Lappalainen, Jarno 76. Marin 22.3.2021 - 19.11.2021
Sairanen, Heikki 76. Marin 29.10.2020 - 19.11.2021
Sivonen, Sameli 76. Marin 21.9.2020 - 19.11.2021
Hulkkonen, Ville 76. Marin 11.12.2019 - 28.3.2021
Kerman, Sami 76. Marin 11.12.2019 - 19.11.2021
Laaksonen, Emilia 76. Marin 11.12.2019 - 19.11.2021
Lappalainen, Jarno 76. Marin 11.12.2019 - 29.9.2020
Pyykkönen, Jussi 76. Marin 11.12.2019 - 29.10.2020
Lappalainen, Jarno 75. Rinne 16.9.2019 - 10.12.2019
Pyykkönen, Jussi 75. Rinne 19.6.2019 - 10.12.2019
Kerman, Sami 75. Rinne 17.6.2019 - 10.12.2019
Laaksonen, Emilia 75. Rinne 14.6.2019 - 10.12.2019
Anttonen, Taru 75. Rinne 12.6.2019 - 10.12.2019
Hulkkonen, Ville 75. Rinne 12.6.2019 - 10.12.2019

7.12.2021 8.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning