Uppgifter om ministern

Koikkalainen, Eugen Johannes

1001

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.5.1915 Leppävirta

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i inrikesministeriet SDP 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i handels och industriministeriet SDP 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 1001
Tillsammans 1001

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ranta, Jussi 61. Koivisto II 21.7.1980 - 19.2.1982
Määttä, Juhani 61. Koivisto II 1.6.1979 - 20.7.1980

4.12.2021 18.39. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning