Uppgifter om ministern

Mikkonen, Krista Johanna

916

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.11.1972 Hamina

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
19.11.2021 - Inrikesminister Vihreät 19
10.12.2019 - 19.11.2021 Miljö- och klimatminister Vihreät 711
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Miljö- och klimatminister Vihreät 188
Tillsammans 916

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Koskela, Akseli 76. Marin 19.11.2021 -
Lehtonen, Terhi 76. Marin 10.12.2019 - 19.11.2021
Lehtonen, Terhi 75. Rinne 4.7.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Sairanen, Heikki 76. Marin 19.11.2021 -
Heikkinen, Antti 76. Marin 11.12.2019 - 19.11.2021
Juurikkala, Timo 76. Marin 11.12.2019 - 19.11.2021
Yliluoma, Riikka 76. Marin 11.12.2019 - 19.11.2021
Heikkinen, Antti 75. Rinne 8.7.2019 - 10.12.2019
Juurikkala, Timo 75. Rinne 20.6.2019 - 10.12.2019
Yliluoma, Riikka 75. Rinne 19.6.2019 - 10.12.2019

7.12.2021 9.11. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning