Uppgifter om ministern

Kosonen, Hanna

364

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.2.1976 Savonlinna

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - 6.8.2020 Forsknings- och kulturminister Keskusta 241
75. Rinne
9.8.2019 - 10.12.2019 Forsknings- och kulturminister Keskusta 124
Tillsammans 364

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Partanen, Jari 76. Marin 9.6.2020 - 6.8.2020
Partanen, Jari 76. Marin 12.12.2019 - 9.6.2020
Puumala, Tuomo 76. Marin 10.12.2019 - 6.8.2020
Puumala, Tuomo 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Ylimaa, Markus 76. Marin 17.6.2020 - 5.8.2020
Mäki-Lassila, Satu 76. Marin 11.1.2020 - 16.6.2020
Kärkkäinen, Eeva 76. Marin 11.12.2019 - 5.8.2020
Peltokorpi, Terhi 76. Marin 11.12.2019 - 10.1.2020
Silvasti, Silja 76. Marin 11.12.2019 - 5.8.2020
Mäki-Lassila, Satu 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Ylimaa, Markus 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Silvasti, Silja 75. Rinne 27.6.2019 - 10.12.2019

9.12.2021 9.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning