Uppgifter om ministern

Koivisto, Juho

2446

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.3.1885 Kurikka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Minister i lantbruksministeriet Maalaisliitto 284
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Minister i lantbruksministeriet Maalaisliitto 118
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Biträdande jordbruksminister Maalaisliitto 995
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 21.3.1931 Biträdande jordbruksminister Maalaisliitto 261
Tillsammans 2446

27.11.2021 22.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning