Uppgifter om ministern

Koivisto, Mauno Henrik

2540

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.11.1923 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 26.1.1982 Statsminister SDP 977
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Statsministerns ställföreträdare SDP 195
23.2.1972 - 4.9.1972 Finansminister SDP 195
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Statsminister SDP 784
50. Paasio
27.5.1966 - 31.12.1967 Finansminister SDP 584
Tillsammans 2540

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Väänänen, Pentti 61. Koivisto II 1.2.1981 - 19.2.1982
Ollikainen, Reijo 61. Koivisto II 1.12.1979 - 31.1.1981
Lipponen, Paavo Tapio 61. Koivisto II 28.5.1979 - 19.2.1982
Paasio, Pertti Kullervo 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972
Lindblom, Seppo Olavi 51. Koivisto 22.3.1968 - 14.5.1970

7.12.2021 7.29. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning