Uppgifter om ministern

Koivunen, Paavo Matias (Matti)

666

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.1.1919 Ruovesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Socialminister SKDL 666
Tillsammans 666

28.11.2021 9.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning