Uppgifter om ministern

Hannikainen, Antti Juhana

823

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.7.1910 Kerimäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 14.4.1961 Justitieminister Maalaisliitto 823
Tillsammans 823

27.11.2021 22.44. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning