Uppgifter om ministern

Hynninen, Paavo Johannes

274

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 31.5.1883 Joroinen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 126
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 149
Tillsammans 274

19.2.2019 15.38. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning