Uppgifter om ministern

Hänninen, Mauno Olavi

213

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 18.8.1929 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.6.1976 Minister i inrikesministeriet SKDL 213
Tillsammans 213

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Vainionpää, Esko Jaakko 58. Miettunen II 3.2.1976 - 29.6.1976
Lehto, Leevi Henrik 58. Miettunen II 1.12.1975 - 31.1.1976

24.3.2019 10.43. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning