Uppgifter om ministern

Häppölä, Leo Kustaa

914

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.2.1911 Tuulos

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 14.7.1961 Försvarsminister Maalaisliitto 914
Tillsammans 914

4.12.2021 18.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning