Uppgifter om ministern

Idman, Karl Gustaf

276

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.12.1885 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 276
Tillsammans 276

28.11.2021 11.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning