Uppgifter om ministern

Ignatius, Gustaf

348

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.6.1873 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 348
Tillsammans 348

27.11.2021 21.48. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning