Uppgifter om ministern

Ikonen, Pekka Toivo

1105

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.1.1891 Jääski

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
5.3.1943 - 13.1.1944 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 315
25. Rangell
13.11.1942 - 5.3.1943 Minister i folkförsörjningsministeriet Maalaisliitto 113
4.1.1941 - 5.3.1943 Minister i lantbruksministeriet Maalaisliitto 791
Tillsammans 1105

4.12.2021 19.24. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning