Uppgifter om ministern

Itkonen, Rieti Vilhelm

121

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 5.3.1889 Lappeenranta

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
14. Tanner
13.12.1926 - 12.4.1927 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 121
Tillsammans 121

27.5.2019 10.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning