Uppgifter om ministern

Itälä, Jaakko

923

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 7.5.1933 Pornainen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
2.3.1978 - 26.5.1979 Undervisningsminister Liberaalinen kansanpuolue 451
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Undervisningsminister Liberaalinen kansanpuolue 472
Tillsammans 923

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Väkeväinen, Tapio 60. Sorsa II 7.5.1979 - 26.5.1979
Kari, Jaakko K. 60. Sorsa II 7.3.1978 - 6.5.1979

27.5.2019 10.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning