Uppgifter om ministern

Jaakkola, Juho Einari

914

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 29.7.1900 Rauman mlk

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 14.7.1961 Lantbruksminister Maalaisliitto 914
Tillsammans 914

24.3.2019 10.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning