Uppgifter om ministern

Jalander, Bruno Fredrik

1049

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.8.1872 Raahe

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
9. Kallio
14.11.1922 - 22.6.1923 Försvarsminister ammatti/virkamies 221
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Försvarsminister ammatti/virkamies 166
7. Vennola II
3.9.1921 - 2.6.1922 Krigsminister ammatti/virkamies 273
6. Erich
15.3.1920 - 9.4.1921 Krigsminister ammatti/virkamies 391
Tillsammans 1049

27.11.2021 22.8. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning