Uppgifter om ministern

Janhunen, Matti

1200

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.11.1902 Rautalampi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
31. Pekkala
26.3.1946 - 29.7.1948 Socialminister SKDL 857
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Minister i socialministeriet SKDL 344
Tillsammans 1200

28.11.2021 11.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning