Uppgifter om ministern

Hannus, Arno Viktor Gustaf

270

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.10.1920 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 270
Tillsammans 270

28.11.2021 11.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning