Uppgifter om ministern

Jansson, Jan-Magnus

638

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.1.1922 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
1.1.1973 - 30.9.1974 Handels- och industriminister RKP 638
Tillsammans 638

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Dahlin, Siv 56. Sorsa 1.12.1973 - 30.9.1974
Mattlin, Håkan 56. Sorsa 1.11.1973 - 30.11.1973
Nordman, Håkan 56. Sorsa 1.1.1973 - 31.10.1973

4.12.2021 18.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning