Uppgifter om ministern

Jatkola, Emil Julius

216

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 13.10.1879 Pyhäjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
6.3.1936 - 7.10.1936 Justitieminister Edistyspuolue 216
Tillsammans 216

4.12.2021 18.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning