Uppgifter om ministern

Jokela, Mikko Eljas Eenokki

442

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.10.1928 Rovaniemi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Minister i statsrådets kansli Keskusta 442
19.2.1982 - 6.5.1983 Minister i inrikesministeriet Keskusta 442
Tillsammans 442

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Sarapää, Kimmo 62. Sorsa III 25.2.1982 - 6.5.1983

28.11.2021 11.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning