Uppgifter om ministern

Junnila, Tuure Jaakko Kalervo

170

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.7.1910 Kiikka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Finansminister Kokoomus 170
Tillsammans 170

9.12.2021 9.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning