Uppgifter om ministern

Junttila, Kustaa Aulis Ferdinand

170

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 16.8.1904 Uskela

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 170
Tillsammans 170

27.11.2021 22.41. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning