Uppgifter om ministern

Jämsén, Artturi

318

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 7.2.1925 Pihtipudas

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 28.5.1971 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Keskusta 318
Tillsammans 318

21.3.2019 3.14. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning