Uppgifter om ministern

Järvinen, Kyösti Nestor

1221

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 31.3.1869 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Finansminister Kokoomus 635
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 238
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Finansminister Kokoomus 348
Tillsammans 1221

20.3.2019 6.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning