Uppgifter om ministern

Castrén, Kaarlo

262

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.2.1860 Turtola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
4. Castren K.
17.4.1919 - 15.8.1919 Statsminister Edistyspuolue 121
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Finansminister Edistyspuolue 142
Tillsammans 262

7.12.2021 6.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning