Uppgifter om ministern

Castrén, Urho Jonas

406

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.12.1886 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Statsminister Kokoomus 58
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Justitieminister Kokoomus 348
Tillsammans 406

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Sukselainen, Vieno Johannes 28. Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944

7.12.2021 9.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning