Uppgifter om ministern

Ehrnrooth, Leo Reinhold

775

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 10.3.1877 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena RKP 523
6. Erich
15.3.1920 - 12.8.1920 Handels- och industriminister RKP 151
4. Castren K.
17.4.1919 - 19.6.1919 Biträdande utrikesminister RKP 64
3. Ingman
11.3.1919 - 17.4.1919 Biträdande utrikesminister RKP 38
Tillsammans 775

20.3.2019 7.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning