Uppgifter om ministern

Elfving, Karl Östen

301

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.5.1874 Vaasa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
10. Cajander II
18.1.1924 - 31.5.1924 Lantbruksminister ammatti/virkamies 135
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Lantbruksminister ammatti/virkamies 166
Tillsammans 301

28.11.2021 10.25. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning