Uppgifter om ministern

Erkkilä, Eeli Johannes

1488

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.11.1909 Oulainen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
47. Karjalainen
13.4.1962 - 8.2.1963 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 302
46. Miettunen
26.2.1962 - 13.4.1962 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 47
14.7.1961 - 26.2.1962 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 228
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 14.7.1961 Minister i socialministeriet Maalaisliitto 914
Tillsammans 1488

4.12.2021 18.32. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning