Uppgifter om ministern

Erkko, Eero

475

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.5.1860 Orimattila

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
5. Vennola
15.8.1919 - 15.3.1920 Handels- och industriminister Edistyspuolue 214
4. Castren K.
17.4.1919 - 15.8.1919 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Edistyspuolue 121
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Socialminister Edistyspuolue 142
Tillsammans 475

28.11.2021 10.2. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning