Uppgifter om ministern

Erkko, Juho Eljas

411

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.6.1895 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
12.12.1938 - 1.12.1939 Minister för utrikesärendena Edistyspuolue 355
19. Sunila II
25.11.1932 - 14.12.1932 Biträdande inrikesminister Edistyspuolue 20
20.10.1932 - 25.11.1932 Minister utan portfölj Edistyspuolue 37
Tillsammans 411

27.11.2021 21.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning