Uppgifter om ministern

Eskelinen, Katri-Helena

1473

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.4.1925 Siilinjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Keskusta 1001
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Keskusta 472
Tillsammans 1473

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kiviaho, Pirkko 61. Koivisto II 10.10.1981 - 19.2.1982
Kontro, Lauri 61. Koivisto II 15.8.1980 - 9.10.1981
Hakulinen, Pentti 61. Koivisto II 1.10.1979 - 14.8.1980
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 1.6.1979 - 30.9.1979

28.11.2021 11.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning